Tēvs Jānis Mendriks ceļā uz beatifikāciju. Zinātniskā konference Viļānos
Mariāņu darbības Latvijā simtgadu jubilejas ietvaros Viļānu klosterī notika starptautiskā zinātniskā konference „Dieva kalps Jānis Mendriks – ticības liecinieks”, kuru organizēja Mariāņu Kongregācijas ģenerālais delegāts kanonizācijas lietās pr. Andžejs Pakula MIC.
Konferences ievadā ģenerālais delegāts prezentēja tēva Jāņa Mendrika beatifikācijas procesa norisi un perspektīvas, norādot, ka pateicoties jau paveiktiem pētījumiem pastāv cerība, ka tēvs Mendriks tiks atzīts par svētīgo un Baznīcā būs atļauts viņa godināšanas kults. Viņš arī paziņoja, ka pr. Dmitrijs Artjomovs MIC tiks nominēts par tēva Jāņa beatifikācijas procesa vicepostulatoru, kura pienākums būs rūpēties par dokumentāciju.
Konferences laikā tika prezentēti trīs referāti. Pr. Dmitrijs Artjomovs MIC, dr. theol., referātā „Vēstures avoti Dieva Kalpa Jāņa Mendrika biogrāfijas izpētei – pētījumu rezultāti” iepazīstināja ar pašreizējo vēstures avotu krājumu, norādot, ka ir pieejami un aprakstīti vairāki desmiti dokumentu, kas attiecas gan uz Dieva Kalpa dzīvi, gan liecina par viņa mocekļa nāvi Vorkutas lēģerī, gan arī par mariāņu un ticīgo pārliecību par to, ka viņš ir atdevis savu dzīvību ticības motīvu vadīts.
Poļu pētnieks pr. Jans Kosmovskis MIC, dr. hist., nolasīja referātu „Dieva Kalpa Jāņa Mendrika dzīve Katoļu Baznīcas vajāšanu kontekstā”. Viņš īpašu uzsvaru lika uz PSRS īstenoto antireliģisko politiku, kuras dēļ cieta daudzi kristieši, kuri tika ārpustiesas veidā notiesāti par „pretpadomju darbību”, to skaitā bija arī daudzi garīdznieki. Šis vēstures konteksts ir ļoti svarīgs arī tēva Jāņa Mendrika pieņemto lēmumu izprašanai, kurš no vienas puses „nemeklēja nāvi”, tomēr bīstamā brīdī, kad daudziem ieslodzītiem draudēja nošaušana, viņš vēlējās būt kopā ar viņiem, neizmantojot iespēju izvairīties no nāves.
Savukārt pr. Andris Ševels MIC, dr. theol., uzstājās ar referātu „Dieva Kalpa Jāņa Mendrika garīgā dzīve viņa rakstu gaismā”, norādot, ka Dieva Kalpa garīgās dzīves profilā īpaši var izcelt viņa marioloģisko dievbijību, Euharistijas godināšanu, pastorālo mīlestību, rūpes par katru viņam uzticēto cilvēku un patiesu prieku par grēcinieku atgriešanos.
Konferences noslēgumā notika arī diskusija, kuras laikā tika precizētas nepilnības referātos un noteikts tālākais darbības plāns Latvijas mariāņiem attiecībā uz t. Mendrika beatifikācijas procesu.
Tēvs Jānis Mendriks ir dzimis 1907. gadā Kalupes draudzē, divdesmit gadu vecumā iestājās Mariāņu Kongregācijā, bet 1938. gadā tika iesvētīts par priesteri. Kalpoja kā vikārs Viļānu draudzē, bija Ostrones draudzes prāvests. Otrā Pasaules kara laikā vācu okupācijas vara notiesāja viņu uz nāvi, tāpēc viņš bija spiests doties bēgļa gaitās un līdz kara beigām slēpās pie ticīgiem Lamiņu, Talsu, Tukuma un citu draudžu robežās. Pēc kara kalpoja Talsos, Ārlavā, Sabilē, Kandavā, Višļos. Viņa pēdējā kalpošanas vieta bija Elernes un Jaunbornes draudzes.
Arestēts 1950. gadā, viņš tika apsūdzēts pretpadomju darbībā un notiesāts uz desmit gadiem, sodu izciešanas vieta viņam nozīmēta Vorkutas lēģerī.
1953. gadā ieslodzīto sacelšanas laikā viņš nolēma būt kopā ar ieslodzītiem, kuriem draudēja nāve, jo tika pieņemts lēmums ar spēku piespiest ieslodzītos iziet darbā. Saskaņā ar liecību, viņš bija teicis, ka viņam kā priesterim jāpilda savs kalpojums tur, kur cilvēku dzīve ir apdraudēta. Viņš tika nošauts kopā ar citiem ieslodzītiem.
Jāņa Mendrika dienasgrāmata un divas vēstules tika publicētas 2019. gadā.
Ņemot vērā beatifikācijas procesa darbus, kas iesākts jau 2003. gadā, aicinām ticīgos lūgties par to, lai Dieva Kalps Jānis Mendriks tiktu atzīts par svētīgo, kā arī lūgties savās vajadzībās caur viņa aizbildniecību.
Par saņemtām žēlastībām lūdzam informēt mariāņu tēvus Latvijā.